Pravoslav Rada | Životopis:

CZ / D

Narodil se 14. října 1923 v Železném Brodě, žije a pracuje v Praze. V letech 1939 - 1943 studoval na Vyšší průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích v Podkrkonoší. Ve studiu pokračoval v letech 1943 až 1949 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesorů J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta. Zde uzavřel v letech 1958 - 60 studia aspiranturou. V roce 1947 obdržel roční stipendium dánské vlády. Studoval na Kodaňské uměleckoprůmyslové škole a pracoval v dílně Nathalie Krebs. V letech 1968 - 69 přednášel na Southern Connecticut State College v New Haven USA.

Byl spoluzakladatelem skupiny Bilance, od roku 1956 je členem Mezinárodní keramické akademie (AIC) v Ženevě, členem Umělecké Besedy v Praze a Sdružení výtvarných umělců-keramiků. Zúčastnil se mezinárodních keramických sympozií ve Wilhelmsburgu - Rakousko (19661, v Bechyni (1970) a Uherském Hradišti (1971).

Svým dílem je zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách v ČR, zejména v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Moravské galerii v Brně a Alšově galerii v Bechyni. V zahraničí v Muzeu keramiky ve Faenze v Itálii, Muzeu Ariana v Ženevě a muzeích v Hamburku a Frechenu (N). Získal zlatou medaili na Světové výstavě v Bruselu (v roce 1958) a zlatou medaili na mezinárodní výstave keramiky AIC v Praze.

Je autorem několika knih o moderní keramice a keramických technikách, které vyšly česky a v šesti dalších jazycích.

Pravoslav Rada zemřel 23. dubna 2011.

Gebornen am 14. 10. 1923 in Železný Brod. Lebt und arbeitet in Prag.

Studierte an der Bildhauermittelschule in Hořice und an der Hochschule fu:r angewandete Kuns Prag.

Im Schuljahr 1968-69 lehrte er an dem Southern Connecticut State College in New Haven (USA).

Er ist mitglied der Internationen keramiscenAkademie (AIC) in Genf, Mitbegru:nder und Ausschussmitglied der periodischen Internationalen keramischen Symposien in Bechyně.

Neben Artiklen in tsechischen und ausla:dischen Zeitschriften und Fachjournalen, die sich gesondet oder im Rahmen von Bertachtungen u:ber die Kunst und namentlich die Keramik mit den Arbeiten von J. und R. Radas befassen, verdienen die folgende Bu:cher Erwa:hnung.

Als Mitglied des Filmstudio Zlín, machte er ku:nstelrische entwu:rfe fu:r 5 Puppenfilme.

Preise: Grosser Preis und Goldene medaille EXPO Bru:sel 1958, Goldene Medaille der Internattionalen Keramik-ausstelung Prag 1962, Preis des Verbandes tchechoslowakischer bildener Ku:nstler 1966.

Pra:asenz in Sammlungen: Uměleckoprůmyslové muzeum PrahaMoravská galerie Brno, Alšova galerie - sbírka keramiky Bechyně, severočeské muzeum Liberec, Muzeum in Faenza (Italien), Muzeum Ariana in Genf (Schweiz), Earl Hall Gallery New Haven (USA) und in vielen anderen o:ffentlichen und privaten Sammlungen in Evropa und in den USA

Pravoslav Rada starb am 23. April 2011.

Pravostav Rada was born 14. 10. 1923 in Železný Brod. He lives and works in Prague.

Died on 23 April 2011.